Diskutuok šioje temoje!

Užsiregistruok Klase.lt ir galėsi diskutuoti šioje ir daugybėje kitų diskusijų temų.

Iš viso įrašų: 1
 
 

10 ir 12 klases lietuviu kalbos iskaitos potemes, PUPP VBE

Autorius:
Sukurta: 2013-02-07 17:45
mm Zvi

Pasisakymų: 9

Sukurta temų: 7

2013-02-07 17:45

 Sveiki dešimtokai ir dvyliktokai !! 

Mūsų komandą sudaro VU ir VPU paskutinio kurso studentės, bei dvi lietuvių kalbos mokytojos.  Visi darbai atitinka NEC standartus ir reikalavimus. Potemės yra kruopščiai patikrintos, kalbėjimas trunka 7-10 minučių.  Mūsų komanda jau trečius metus rašo potemes ir padeda Jums pasiruošti įskaitoms.  Apsilankykite mūsų svetainėje  www.kalbospotemes.lt  SUSISIEKITE:  el.p.: kalbospotemes@gmail.com  tel: 868930970  KAINA 15 lt.  Perkant darbus nepamirškite nurodyti savo mokyklos.  kalbospotemes.lt Tau gali padėti! Čia gali rasti ir įsigyti bet kurią 10 ar 12 klasės lietuvių kalbos potemę.  Čia galėsi matyti darbo dalį, niekas neapgaus bus greita ir saugu, nesusidursite su perparduodamu darbu, visada suteiksime konsultacijas.  Iki susitikimo!!! www.kalbospotemes.lt  ****************************************************************  Šiuo metu turime šias potemes:  10 klases PUPP potemes:  KALBA  * Teigiama, kad tarmė padeda išsaugoti kultūrinę tapatybę. Aptarkite šį reiškinį remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais.  * Mūsų laikais patarlės ir priežodžiai tampa tik meninės kalbos puošmena. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.  * Ž. K. Kareras (Jean-Claude Carrière) teigia, kad atsiradus kompiuteriams išsiplėtė abėcėlė ir išmokti skaityti darosi sunkiau. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.  * Kurie būdai, jūsų manymu, veiksmingiausi keliant gimtosios kalbos prestižą? Argumentuotai išsakykite savo požiūrį.  * Viešojoje erdvėje diskutuojama apie menkstančią jaunimo pagarbą kalbai. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, ar tokia nuomonė yra pagrįsta.  *Pristatykite jums įdomius šiuolaikinius kalbotyros srities darbus. Pagrįskite savo pasirinkimą.  *Populiarėjant skaitmeninėms technologijoms pasigirsta nuomonių, kad gali atsirasti literatūrinė SMS kalba. Paaiškinkite, kokį poveikį alternatyvi literatūrinė kalba galėtų daryti tradicinei literatūrinei / bendrinei kalbai.  *Ar mūsų visuomenėje taisyklinga kalba yra būtinas kultūringo žmogaus požymis? Argumentuotai išsakykite savo požiūrį.  * Kalbininkės Ritos Miliūnaitės teigimu, „elektroninis žargonas yra aiškiai susijęs su apibrėžta socialine grupe – jaunimu“. Remdamiesi šnekamosios internetinės kalbos pavyzdžiais, paaiškinkite, kodėl jauni žmonės kuria elektroninį žargoną.  * Lietuviški naujadarai – vienas iš būdų išsaugoti kalbą. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.  **************************************************************************  KULTŪRA  * Dalyvavimas jaunimo organizacijose skatina pažinti ir puoselėti šalies / tautos kultūrą. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.  * Kokią biblioteką laikytumėte kultūros židiniu? Pristatykite tokią jums žinomą ar įsivaizduojamą biblioteką.  * Šiais laikais gausėja kultūrinės reklamos viešosiose erdvėse. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kokio poveikio visuomenei siekiama tokia reklama.  * Rašytojas Liudvikas Jakimavičius teigia, kad socialiniai tinklai primena šiukšlyną. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.  * Fotografas D. Grifinas (David Griffin) teigia, jog fotografija įamžina reikšmingas akimirkas. Remdamiesi kelių šių dienų lietuvių fotomenininkų darbais, argumentuotai aptarkite, kas yra reikšminga šių dienų fotomenininkams.  * Regionų ir miestų šventės vienas iš būdų kultūriniam paveldui populiarinti. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.  * Dažnai teigiama, kad istoriniai filmai padeda suprasti istoriją. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.  * Jaunimas vis geriau išmano naująsias technologijas. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kokią įtaką kultūrai gali turėti ši tendencija.  * Neretai sakoma, kad įvairūs paminklai ir skulptūros virsta tiesiog nieko nereiškiančiais aikščių ir parkų ženklais. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.  * Jaunam žmogui svarbu pažinti tautos praeitį. Remdamiesi projekto „Misija Sibiras“ dalyvių dienoraščiais ir dokumentiniais filmais, paaiškinkite, kodel. 

 

LITERATŪRA

 

* Kokias vertybes teigia paauglių literatūra? Šiuo aspektu argumentuotai pristatykite kelias pasirinktas knygas.

* Rašytojas P. Hoegas (Peter Høeg) teigia, kad perėjimas į suaugusiųjų gyvenimą visuomet susijęs su stipriu, rimtu skausmu. Aptarkite šį procesą remdamiesi konkrečiais grožinės literatūros kūriniais.

* M. Montenis (Michel de Montaigne) yra sakęs: Aš retai skaitau mūsų laikų autorius, nes senovės rašytojai, mano nuomone, yra daug subtilesni ir turtingesni. Remdamiesi konkrečiais grožinės literatūros kūriniais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.

* Liaudies pasakose slypi žmonijos patirtis, apimanti žmonių santykių modelius, elgesio normas. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kuo lietuvių liaudies pasakose aprašyta žmonijos patirtis aktuali XXI a. žmogui.

* Įdomi ta literatūra, kuri kinta, nuolat atsinaujina. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kuriuos šiuolaikinius lietuvių rašytojus laikytumėte didžiausiais novatoriais.

* Dokumentinė literatūra dažnai skaitytoją įtraukia daug labiau nei grožiniai kūriniai. Pristatykite jums didelį poveikį padariusį dokumentinės literatūros kūrinį. Pagrįskite savo pasirinkimą.

* Norint geriau suprasti literatūros kūrinį, būtinas tarpininkas (draugai, mokytojai, literatūros kritikai). Argumentuotai pritarkite šiai minčiai ar ją paneikite.

* Grožinės literatūros ekranizavimas yra kūrinio žalojimas. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.

* Šiuo metu daug grožinės literatūros kūrinių skelbiama tik virtualiose literatūrinėse svetainėse. Remdamiesi pasirinktos svetainės pavyzdžiais, paaiškinkite, ar joje skelbiama kūryba gali būti laikoma visaverte literatūra.

* Koks turėtų būti literatūros muziejus, kad jis skatintų XXI a. paauglį domėtis literatūros kūrėjų gyvenimu ir kūryba? Argumentuotai išsakykite savo požiūrį.

 

 

 

12 klases lietuviu kalbos iskaitos požemes

 

KALBA

* Kalbininkas Aleksas Girdenis teigė, kad „išnykusi tarmė yra didesnė tragedija žmonijai negu kokio vabaliuko ar gyvūno išnykimas, nes kartu su tarme miršta tam tikras unikalus žvilgsnis į pasaulį, kuris jokioj kitoj tarmėj nei kalboj nebepasikartos

* Italų kalbininkas Pietras Umbertas Dinis (Pietro Umberto Dini) teigia: mokėti svetimą kalbą reiškia ir pažinti kultūrą, suprasti net ir tai, kas nesakoma žodžiais. Kaip suprantate šią mintį? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Anot Jolantos Zabarskaitės, žiniasklaidoje labai paplitę leksikos, metaforų, palyginimų štampai. Tai rodo ne tik paties rašančiojo ribotumą ir nepagarbą skaitytojui, taip skurdinama kalba. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.

* Kurį šiandienos visuomenės veikėją laikytumėte geriausiu oratoriumi? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Britų kalbininkas Deividas Kristalas (David Crystal) telefono žinučių rašymo žargonizuotu stiliumi nevadina katastrofa, nes taip vaikai įgunda ieškoti savo mintims užrašyti kuo tinkamesnės formos, tad tai prisideda prie didesnio raštingumo ir skatina kūrybingumą. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.

* Poetas Sigitas Geda teigė, kad poezija yra savotiškas bėgimas iš kalbos, nes „normalia kalba“ nedaug žmogus gali pasakyti. Joje nėra jokios ekspresijos, poveikio, nuostatos. Galop – jausmų. Normalia kalba nerašė nė vienas geras poetas. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite, remdamiesi pasirinktų autorių kūryba.

* Sakoma, kad retorikos mokomasi tik demokratinėse šalyse. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.

* Kokias asmens, šeimos, visuomenės vertybes galime atpažinti iš vaikams duodamų vardų? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Pasaulio universitetuose yra lituanistinių centrų. Pristatykite keletą jų. Kokia jų funkcija, reikšmė puoselėjant lietuvių kalbą?

* Kalba gali būti ir manipuliavimo priemonė. Kaip ir iš ko atpažinti, kada kalbėtojas manipuliuoja, kaip manipuliavimo išvengti? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Kaip tautinis pasakojimas skleidžiasi šiuolaikiniuose lietuvių kalbos tyrinėjimuose? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Kalbininko Antano Smetonos manymu, didžiausios vidinės grėsmės lietuvių kalbai yra šie kraštutinumai: kalbos kitimo stabdymas ir standartinės kalbos griovimas. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.

* Kodėl archajiška, panaši į sanskritą lietuvių kalba gali tapti vienu svarbiausių Lietuvos įvaizdžio ženklų? Savo įžvalgas pagrįskite pavyzdžiais.

* Kaip kalbos norminimo tendencijos priklauso nuo istorinio laikotarpio? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Kodėl galima teigti, kad kalba yra laiko saugykla? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais. 

 

www.kalbospotemes.lt

 

12 klases lietuviu kalbos iskaitos potemes

LITERATŪRA (KULTŪRA)

*Anot literatūrologo, rašytojo Regimanto Tamošaičio, ,,atsiremdami į klasiką mes daromės tiesūs, teisingi, mūsų mintis atranda tikrąsias vertybes ir per jas randame kelią į kitą žmogų“. Argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.

* Sakoma, kad Patarlių knygą (Senajame Testamente) buvo gerai įsiskaitęs „tėvas mūsų“ – Donelaitis. Argumentuotai pagrįskite šią mintį.

* Literatūros tekstas, kaip „tam tikras autoriaus kreipimosi į pasaulį būdas“, gali įsirašyti į bendrą kultūrinį kontekstą arba formuoti jam atsvarą. Pristatykite iš bendro kultūrinio konteksto išsiskiriančių šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinių.

* Anot literatūros tyrinėtojo Vytauto Kubiliaus, lietuviškas autobiografijos žanras išskysta į iliustratyvius buities aprašymus, gimtųjų vietų peizažus, gražbylingus pasigėrėjimus savimi, stokoja viską perfiltruojančios intelektualinio suvokimo jėgos, tebėra psichologiškai drovus. Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Pasakojimas apie keliavimą – tai visų pirma pasakojimas apie jausmus, „vidinę“ tikrovę. Kaip vaizduojama „vidinė“ tikrovė skirtingų epochų kelionių literatūroje?

* Kurį Lietuvos literatūros autorių pristatytumėte Nobelio literatūros premijai ir kodėl? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Senoji literatūra suteikia galimybę praeityje rasti ir plėtoti vertybes, kurios būtų svarbios dabartyje. Pagrįskite šią mintį arba ją paneikite.

* Laima Arnatkevičiūtė teigia, kad „eseistika savo prigimtimi atviresnė aktualybėms ir laisvesnė nuo formos varžtų“. Argumentuotai pagrįskite šią mintį arba ją paneikite.

* Anot rašytojo Milano Kunderos, romanas yra vienintelė galimybė parodyti, aprašyti, analizuoti žmogiškąją egzistenciją visais aspektais. Argumentuotai pagrįskite šią mintį arba ją paneikite.

* Anot rašytojo Josifo Brodskio, tremtis (emigracija) sulėtina stilistinę rašytojo evoliuciją, padaro jį konservatyvesnį. Argumentuotai pagrįskite šią mintį arba ją paneikite, remdamiesi lietuvių išeivijos literatūra.

* Režisierius Oskaras Koršunovas interpretuodamas poeto, tautos tribūno Justino Marcinkevičiaus dramą ne tik atrado jį kaip dramaturgą, bet ir aptiko paralelių su Šekspyro kūryba, jautė „tą patį kūrėjo mastelį“. Kurios Just. Marcinkevičiaus dramos galėtų patvirtinti šią režisieriaus mintį? Savo įžvalgas argumentuokite.

* Literatūrologė Jūratė Sprindytė sako, kad populiarioji literatūra ,,nekelia jokių klausimų, bet žino visus atsakymus“. Argumentuotai pagrįskite šią mintį arba ją paneikite.

* Kurie Lietuvos literatūros kūriniai ir kodėl gali tapti operų, miuziklų libretais? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Kaip ir kodėl šiandienos literatūroje ir kultūroje gaivinamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimas? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.

* Maironis sąmoningai formavo Vilniaus – senosios ir amžinosios Lietuvos sostinės – refleksiją. Kaip Vilnius vaizduojamas Maironio ir šiandienos Lietuvos poezijoje?

 

Apsilankykite mūsų svetainėje  www.kalbospotemes.lt

Iš viso įrašų: 1
 
 

MANO ATOSTOGOS LIE..

Patiko nuotrauka? Įvertink!

Reklama Sukurk savo
Reklama
Informacija

El. p.: reklama@tipro.lt

tiPRO grupės dalis
tiPRO logotipas
Ši svetainė talpinama