Danija

Birutė Rimkutė Danija Keletas bendrų faktų

Patinka šis dienoraštis?

Užsiregistruok Klase.lt ir galėsi komentuoti bei gauti pranešimus apie naujus jo įrašus ar rašyti savo dienoraštį!

Danija

Šis tas iš mano gyvenimo Danijoje patirties.

Keletas bendrų faktų

2009-01-31 23:09, įrašas peržiūrėtas: 459

Sveiki visi skaitantieji Šypsena
Taip greitai prabėgo pirmasis pusmetis mano gyvenimo Danijoje ir pirmasis semestras universitete – University of Southern Denmark (www.sdu.dk). Po sesijos galiu lengviau atsikvėpti ir pasidalinti savo patirtimi. Taigi, pradedame.
Pirmas kiek stebėtinas dalykas – pažymiai. Sistema čia septynbalė (-3, 0, 2, 4, 7, 10 ir 12 – tarp jų nėra jokių pereinamųjų balų). Šiaip paskaitų metu ar už skiriamuosius darbus pažymių niekas nerašo. Per visą semestrą kiekvienas studentas dažniausiai gauna tik 1 pažymį už egzaminą arba referatą (priklausomai nuo to, kokia forma vyksta atsiskaitymas už semestrą). Kartais vieno dalyko krūvis gali tekti 2 darbams, tad studentas gauna 2 pažymius, tačiau niekas iš jų vidurkio neveda. Dalyko koeficientas būna atitinkamai padalintas tiems 2 darbams. Kadangi už darbą paskaitose tiesioginio vertinimo nėra (viską nulemia egzaminai), tai ir paskaitų lankymas yra neprivalomas. Čia išvis nėra tokio dalyko kaip lankomumas. Vienintelis svarbus dalykas – laiku atsiskaityti visus darbus ir ateiti į egzaminus (bei juos išlaikyti). Neišlaikiusiems arba negalėjusiems atvykti dėl ligos, pasiūloma perlaikyti egzaminą vidutiniškai per 1-2 mėn. Anksčiau studentas galėjo pereiti į kitą kursą, jei jo bendras vidurkis peržengdavo išlaikymo ribą. Tačiau neseniai taisyklės buvo pakeistos ir dabar yra reikalaujama išlaikyti kiekvieną dalyką norint pereiti į kitą lygmenį. Egzaminas ar kitos formos atsiskaitomasis darbas laikomas išlaikytu, jei studentas gauna bent 2, tačiau tiems 2 gauti dažnai tenka teisingai alikti apie 50% darbo.
Miestas, kuriame aš gyvenu, - Sønderborg‘as - yra gan mažas (palyginti su Vilnium). Jame gyvena tik apie 60 000 žmonių (80 000 įskaitant priemiestį), tačiau, dėka universiteto, jaunų žmonių čia netrūksta. Taip pat yra nemažai pasilinksminimo vietų, kur savaitgaliais prisirenka daug linksmybėms nusiteikusių žmonių (daugiausia studentai). Visos naktinio pasilinksminimo vietos yra arti viena kitos centre, tad per vieną naktį galima aplankyti kelias. Kiek toliau yra specialios vietos studentams (universiteto kavinė ir keli barai po miestą išsibarsčiusiuose studentų bendrabučiuose). Visgi labiausiai pasiilgstu didelių prekybos centrų, prie kokių buvau pratusi Vilniuje. Čia, be kelių prekybos centrų ar mažesnių parduotuvėlių, visa prekyba yra sukoncentruota vienoje pagrindinėje gatvėje (kaip ir daugelyje Danijos miestų). Joje yra daug mažų specializuotų parduotuvėlių, kavinių, restoranų. Greta stovi ir didesni prekybos centrai, turintis pagrindines kasdieniam vartojimui reikalingas prekes (tačiau tokių, kaip mūsų hyper Rimi, Senukai ar pagaliau kokia didesnė maxima, čia nėra). Didesnės parduotuvės paprastai turi arba didelį maisto pasirinkimą ir truputį kitokių prekių, arba vien nemaistines prekes (nuo indų, rūbų iki elektronikos). Tad kartais tenka aplakstyti kelias parduotuves, kad gautum tai, ko nori.
Žmonės čia draugiški, daugelis gan gerai moka anglų kalbą, tad bendravimo atžvilgiu nėra sunku. Pačiame universitete mokosi labai daug užsieniečių, tiek atvykusių pagal mainų programą, tiek ir visam kursui (statistikos nežinau, bet man susidarė įspūdis, kad danų ir užsieniečių studentų čia yra apie 50% ant 50%) taigi, jokios izoliacijos čia taip pat nejaučiu.
Miesto dydis gan svariai paveikė ir gyvenimo ritmą jame. Čia, rodos, žmonės neskuba ir gan dažnai gatvėse gali susitikti pažįstamų. Čia taip pat nėra ir mašinų kamščių, kurie taip erzindavo Vilniuje. Pakeltas tiltas sukelia mašinų eilutę, tačiau jam nusileidus viskas vėl greit grįžta į savo vėžias. Tam tikromis valandomis, tam tikrose vietose mašinų padaugėjimo neišvengiama (nes žmonės keliauja į darbą ar iš jo), bet net ir tada pravažiavimui laiko daug nesugaišta. Kaip ir visoje Danijoje, taip ir Sønderborg‘e dviračių ir jais važiuojančių netrūksta. Čia nedidelis miesto dydis turi didelį privalumą, mat su dviračiu kitam miesto gale esantį tašką galima pasiekti per ~15 min. Pats miestas yra saloje. Nuo mano bendrabučio iš 3 pusių pajūrį galima pasiekti per ~10 min. (vienur pėstute, kitur su dviračiu). Visa tai sukuria įspūdį, tarsi gyvenčiau kurortiniame miestelyje.
Danijoje pragyvenimo lygis aukštesnis, dėl to ir kainos didesnės (bet ir atlyginimai daug daug didesni). Nežiūrint to, dar yra mokesčiai. O jie čia įdomūs ir.. dideli. Kai prekė yra perkama – mokamas 25% pirkimo mokestis; iš kitos pusės, kai ji parduodama – mokamas 25% pardavimo mokestis. Visa tai susisumuoja ir išeina, kad valstybė iš viso gauna 50%. Iš kitos pusės, valstybė gerai rūpinasi savo žmonėmis. Senyvo amžiaus žmonėms (greičiausiai ne tik jiems, bet kol kas jaunų neteko pastebėti), kuriems sunku vaikščioti, valstybė išskiria tokius elektra varomus (greičiausiai pakraunamus) vežimėlius, su kuriais jie važinėja po miestą. Taip pat, jei žmogus pats negali (dėl sveikatos), yra paskiriami darbuotojai, kurie ateina sutvarkyti namus, paruošti valgyti ir t.t. Ir visa tai žmogus gauna nemokamai! Studentai – Danijos piliečiai – visi gauna pinigų iš valstybės, kad galėtų patys save išlaikyti (apie 5000 kronų per mėnesį, ko tikrai pakaktų per daug neišlaidaujant). Tie, kurie dirba (priklausomai nuo gaunamo atlyginimo dydžio), dalį arba visą sumą šių pinigų turi grąžinti valstybei. Girdėjau, kad ES piliečiams, atitdirbusiems Danijoje 2 metus ir po to studijuojantiems, toks valstybės išlaikymas taip pat turėtų priklausyti. Ateityje pasidomėsiu tuo labiau.
Na ką gi, berods svarbiausius faktus išdėsčiau. Šiam kartui bus tiek. Norintys pamatyti nuotraukų iš Sønderborg‘o gali apsilankyti čia: http://klase.lt/galerija/albumPhotoList/143088
Linkiu visiems sėkmės ir iki kito karto!
 

Komentarų nėra

Sūnus

Patiko nuotrauka? Įvertink!

Reklama Sukurk savo
Reklama

El. paštas: [email protected]

Kita Informacija: [email protected]

All Media Digital
AMDigital logotipas
Ši svetainė talpinama