A jautėis tėkro žemaičio,a tėktas...

Prisijunk prie šio klubo! Būdamas jo nariu tu galėsi:

• Diskutuoti su bendraminčiais klubo forume;
  • Talpinti, komentuoti bei vertinti nuotraukas klubo galerijoje;
  • Taplinti video, kurti renginius, reikšti nuomonę klubo apklausose bei naudotis daugybe kitų naudingų funkcijų.
Iš viso įrašų: 83

A jautėis tėkro žemaičio,a tėktas prėjautontės,....vuo aba da geriau,- kon veikė tamė klobė?????

Autorius:
Sukurta: 2009-12-18 15:46
Valentina Kovalenko-Budrienė

Pasisakymų: 8

Sukurta temų: 0

2010-06-30 09:49

Eso tėkra žemaitė i tou didžioujous.  Nomūs rokoujavuos žemaitėška, net anūka ir tei tep kalb, su ton laba misčiuonis stebėn. Tik reikieto nepamėršte, kad ir žemaite tarpusavie nelaba galieto susirokoute, juk yr dounininka ir dunininka .

Jonas Žvirzdinas

Pasisakymų: 4

2010-10-30 13:39

Laba dėina, žemaitele.Rašau pėrma, bet tik na paskutini karta. Musiet nareik nė rašytė ka eso žemaitis i da iš suostėnės, gal suprasėt i tap. Je api vieliavas iškielima šnekietė, ta Degačiūsė y seniūns, stėpriausės barzduos šeimininks Kontrėms Untuons. Truopnus, pats truopniausės žemaitis, rūpinas na tėk ka galietumem rašyti dukumėntūs sava tautybė "žemaitis". Unt Degačiu vundens buokšta 40 metru aukštie iškielė laba dėdelė Žemaitėjės vieliava, katra naktėis meto apšvėjsta i laba iš tuolė matytėjs, ypač Šiaulių plėnto važiounont

Jonas Žvirzdinas

2010-10-30 14:05

Vo daba rašau apė " žemaičiu didvyri" Blinda. Kėik supratau, ponalis Kestielis kažkon girdiejė, matė filma.Tou vėsa informacija i baigas. Nieka naprikaištaunu Kesteliou, tėkra niera kame paskaitytė, sužinuotė. Teisybė parašė neegzistounontis vartuotuos, ka reikiejė sukortė geruolį, svieta lygintuojė. Čė bova propoganda. Ates laiks i api Henytė kap didvyri kors filmus. Bet mas tai žinuom kas uns y. Aš pats i mona giminie kilėma nu Loukės posės, kor Blinda banditava. Givu liudininku, aišku,  nabie, bet aš tai gera atsėminu vėsus pasakuojėmus apie bandita ir vagi Blinda i ka anon užmoša žmuonės juomarka dėina. Tap kad reikėto būti atsargims su "didvyres", nes paskiau galė būti dėdelė sarmata pasakytė, ka esi žemaitis. Tap kap daba užsienie  nasakyk ka esė lietuvis.  

Turietumem pasimatytė i kėta karta.                                                

Vitalija Perminienė

2010-10-31 16:20

"...ta Degačiūsė y seniūns, stėpriausės barzduos šeimininks Kontrėms Untuons. Truopnus, pats truopniausės žemaitis..." Čia tai tikra tiesa!!!

S J
S J

Pasisakymų: 130

Sukurta temų: 3

2010-11-01 22:53

Sveikė gyvė,...nu vuo ton Ontani laba poike asmenėška pažysto(tėkra tėkros žemaitės).Kumet bova čiėsos ka teka pas anuo firmuo dėrbtė(turiejė aliuminiaus lėijykla''Lydinys"Mirktelėti.Vuo paskiau uždari ė užsėjiemė kontapliu prekyba sava numūsė(Gondrų 6)ė pri tuo patėis da ėr alo vėrdava(bova Telšiousė kelė kiuoska "Antano alus"Mirktelėti.Atsėmeno nuejau pas anuo ė nomos ka parašytuom charekterėstėka naujam mona darbou,...........ta išejau neatsėmeno kap,prisėragavės tuo anuo alaus.Kėik keistienis žmuogielės,gal net per daug žemaitėšks vėsos,no ,....bet mosėntas čė jau atskėrs žmuogaus karaktieris,tokiūn pasėtaika netėk Žemaitėjuo...

S J
S J

2010-11-01 23:01

P.S. baise iduome kas čė mona pasėsakymė pripaišė tun smailiuku katrėi akė merk????? 

Albina MS

Pasisakymų: 51

2010-11-01 23:15

Sauliau, teij smailiuka kor markstuos gavuos musiet nu tuo macna alaus da arba, kap pats saka nu karaktiere

S J
S J

2010-11-01 23:19

,tėk jau To mon čė napūsk,aš šėn karta laba rėmta šneko.... 

Jonas Žvirzdinas

2010-11-02 12:45

Toro laba sena žemielapė purtigrapija, nuoro idietė ka vėsė matytumėt, bat nikap nežinau kap ton padėrbtė.Gal kas pasakytom kap rek? Vo žemielapės laba gers; 1539 metu i yr užrašyta SAMOGETHIA. Nuoro ka anon pamatytom vėsė i žinuotom ka ŽEMAITĖJA BRONGIAUSĖ bova nu omžiu umžinuju i tor išlėktė par omžius. AMĖN.

Albina MS

Pasisakymų: 51

2010-11-02 18:42

Juonai, gal če kuoks gudriesnis kompiuterysts parašys kap tų žemielapį įkeltie i fuorumą bet aš meslyju, kad gal nuskanouti į kompą, jei nie laba dėdelis, vuo jei dėdelis formats tadu reiks kreipteis į specelistus

Asta Bražinskienė

Pasisakymų: 9

2010-11-03 10:01

sveiks Juona, siūlyčiau tov žemielapi nufuotkinti i tada įkelti

Vitalija Kalinauskienė-Steponkutė

Pasisakymų: 3

2010-11-03 19:51

nu da nespiejau isijaust i ton puslapi esu naujuoke

Rima Budriute

Pasisakymų: 15

2010-12-05 12:49

Nu jau tekra esu grynakrauje zemaite,gemusi,augusi,Telsius ir daba ten pat gyvenanti

Angele Katkiene

Pasisakymų: 34

2011-01-21 00:17

mon atruoda,kad prijautos če gal tik užklystė,jog ons nabags pavartys akis,paskliaudys ausis ė daugiau nieka,Ne ons sopras kou ne rašys,vėsė kas nemuok žemaitėška saka,kad anglėška lėngviau išmuoktė.No vo kad aš esu grynakraujė nu barzdžių-medsiedžiu[salontų valsčius] mon dėdėlis malonoms pabėndrautė,atruoda,kad į vaikystė nubiėgu

Irena N

Pasisakymų: 35

2011-01-26 13:25

tep jau yr,tep raduom tep palėksma.Žemaičių da yr,susirokoujem,vo peckeliouti sunkę

Redagavo: (2011-01-26 14:32)
Neegzistuojantis vartotojas
Neegzistuojantis vartotojas
2011-01-26 14:28

prijauciu...

Jonas Žvirzdinas

2011-02-16 12:53

Sveiki, numiške. Visi žemaite  y i tor buti numiške.Sene babuvau apsilonkės, bet sulaukiau geruos pruogas, nuoru i jumis vėsus paraginti pasinauduoti ana.Kalbo apė busima giventuoju surašima. Juk turem pėlna teisė pareikštė apė ton ka esam žemaite. Ta tuo grafuo apė tautybė pareikalaukem ka irašytom "ŽEMAITĖ (-IS)". Sene idiejau žemielapė, bet gal nevisė anon matė. Anon galėt pamatyti atidarėn "kluba galerija". Parskaičiau ka i kluba y pakvėists Egidijus Skarbalios. Pamatysma a ons tėkra y žemaitis, a tik dėl valdžiuos anou vadinas.     Iki kėta karta.

Edmantas Gricius

Pasisakymų: 87

Sukurta temų: 2

2011-02-16 15:15

mon vėse žemaite yr laba brongus ,bet brongiause yr gintališkiena , korei mokies mokykluo, bet laba gaila aš jų nerondo būtu dedėle gera kad galietume pabendraut

Vitalija Perminienė

2011-02-21 09:50

Laba diena,

noriu išgirsti Jūsų nuomonę:

mano mama - kilimo nuo Varnių, tetis - maišytas. Senelis buvo lietuvos rusas, baba turėjo ukrainietiško kraujo. Mama išvažiavo į Šilutę, ten tėvai susitiko. Šilutėje gimiau ir augau aš. Dabar 18 metų gyvenu Mažeikiuose. Vyras ir uošviai - tikri žemaičiai. Pusbroliai gyvena Telšiuose ir Palangoje, puseserės gyvena Vilniuje, Šilutėje, iš Telšių išvyko gyventi į Šiaulius, iš Vilniaus atvyko gyventi į Mažeikius. Rašyti žemaitiškai visiškai nemoku, kai pradedu kalbėti žemaitiškai, visi šaukia gelbėk, gal geriau nekalbėk Šypsena Skaitant, retai, bet yra buvę sunkumų, na o klausytis žemaitiško kalbėjimo miela ausiai, nei žodyno nei titrų nereikia.

Ar turėdama rusiško-ukrainietiško kraujo aš galiu būti žemaite, a turu tik jaustėis tėkro žemaičio,a tėktas...?

S J
S J

2011-02-22 10:44

Pas  monės y lėnkėšku šaknų,bet aš užaugau ėr ėšsėaukliejau Varnių apylinkie,tai savėm skaitau tėkro žemaičiu(svarbo ka dūšiuo tas būtume). Aš mylo ton krašta,didžioujous tuo krašta ėstuorėjė,ė eso pasėšvėntės tam kraštou,ė vėsumet tvėrtėnu(pabriežo) ka aš ne kuoks lėituvis vuo ŽEMAITĖS.Tėi žmuonės katrėi kažkumet atejė ėš Ukrainas a ėš kėta krašta,greičiause ka ėrgė užmėrša ė ton kalbą katruojė kažkumet šnekiejė,ė pradiėjė šnekietė žemaitėška,vuo ė koltūra pasėkeitė.

Iš viso įrašų: 83

SAN DIEGO wild ani..

Patiko nuotrauka? Įvertink!

Reklama Sukurk savo
Reklama

El. paštas: [email protected]

Kita Informacija: [email protected]

All Media Digital
AMDigital logotipas
Ši svetainė talpinama