Motiejaus Bazaro garsų žaidimas, arba "Ludus tonalis"

Renginiai Archyvas Koncertai Motiejaus Bazaro garsų žaidimas, arba "Ludus tonalis"

Renginio informacija

 • Renginio tipas: Koncertai
 • Miestas: Vilnius
 • Vieta/adresas: Organum
 • Pradžia: 2019-10-10 19:00
 • Aprašymas: Bilieto kaina 15 Eur.
  Moksleiviams, studentams ir senjorams - 8 Eur.
  www.bilietai.lt

  MOTIEJUS BAZARAS (fortepijonas)

  Programa
  Paul Hindemith (1895-1963) "Ludus tonalis" (1942)

  1. Praeludium
  2. Fuga prima in C: Slow
  3. Interludium: Moderate, with energy
  4. Fuga secunda in G: Gay
  5. Interludium: Pastorale, moderate
  6. Fuga tertia in F: Andante
  7. Interludium: Scherzando
  8. Fuga quarta in A: With energy
  9. Interludium: Fast
  10. Fuga quinta in E: Fast
  11. Interludium: Moderate
  12. Fuga sexta in E♭: Quiet
  13. Interludium: March
  14. Fuga septima in A♭: Moderate
  15. Interludium: Very broad
  16. Fuga octava in D: With strength
  17. Interludium: Very fast
  18. Fuga nona in B♭: Moderate
  19. Interludium: Very quiet
  20. Fuga decima in D♭: Moderately fast
  21. Interludium: Allegro pesante
  22. Fuga undecima in B (Canon): Slow
  23. Interludium: Valse
  24. Fuga duodecima in F♯: Very quiet
  25. Postludium: Solemn, broad

  "Ludus tonalis" – vienas konceptualiausių polifoninių ciklų fortepijonui. Šiame kūrinyje modernizmo (neoklasicizmo) pasiekimai ir naujovės puikiai dera su nemariomis šimtametėmis Vakarų muzikos tradicijomis ir tiesomis. Kartu tai yra ir kompozitoriaus puoselėtų idėjų triumfas – "Ludus tonalis" daugeliu aspektų yra esminis teorinių ir pedagoginių principų, išdėstytų Paulio Hindemitho knygoje "Muzikinės kompozicijos amatas" (The Craft of Musical Composition, 1937), apraiška. Baroko laikotarpio kompozicijos metodų derinimas su modernia muzikos kalba nėra vien šiuolaikinės harmonijos ir klasikinių formų gretinimas. Iš tikrųjų Hindemithas "Muzikinės kompozicijos amato" išvadoje tvirtina, kad visų stilių ir laikotarpių muziką galima analizuoti jo siūlomais metodais. Šis požiūris, teigiantis esminę muzikos stilių lygybę, pasireiškia kaip kompozicijos kalba, kuri susilieja su visa Vakarų muzikos istorijos esybe.
  Pradėkime nuo pavadinimo, pabrėžiančio jo muzikinių teorijų ir kompozicijos santykį, naudojant išradingą lotynų kalbos žodžių junginį, kurį verčiant į kitas kalbas, išryškėja lotynų kalbos, gausios aiškinimo galimybėmis bei dviprasmybėmis, pranašumą. "Ludus" gali būti išverstas arba kaip "žaidimas", arba kaip "mokymo vieta". Žodis Tonale kilęs iš tono, kuris gali reikšti arba muzikos tono, arba vaizduojamojo meno kūrinio "toną". "Tonalumo žaidimas", "Muzikos taisyklių mokykla", "Garsų žaismas" ar net "Vaizdų žaidimas" – tai tik keletas iš daugelio galimų variantų, pateikiančių skirtingas interpretacijos sistemas nagrinėjant daugialypę Hindemitho kompoziciją.
  Neoklasicizmo, kaip vienos esmingiausių XX a. muzikinio moderno krypčių, būdingas bruožas – atgaivinta baroko ir klasicizmo epochų stilistika, sąskambiai, formos, žanrai ir technikos. Idėja sukurti polifoninį ciklą, atitinkantį J.S. Bacho "Gerai temperuotą klavyrą" buvo gaji tarp neoklasicizmą puoselėjančių kompozitorių: pirmasis tai padarė Paulis Hindemithas ("Ludus tonalis", 1942), netrukus Dmitrijus Šostakovičius (24 preliudai ir fugos, 1950-1951), dar vėliau Rodionas Ščedrinas (24 preliudai ir fugos, 1964-1970).
  Kūrinį sudaro dvylika fugų (po vieną kiekvienos tonacijos), vienuolika jas jungiančių ir moduliuojančių interliudų, o visas ciklas įrėmintas preliudu ir postliudu. Koncentruotas ir lakoniškas muzikos skambesys toli gražu neužgožia idėjų žaismės. Hindemitho terminas ludi (žaidimai) vartojamas ne tik muzikos skambesio prasme. Kūrinyje apstu ir grafinio žaidimo pavyzdžių, tarkim, simetriška-veidrodinė "Fuga Tertia in F" arba postliudas, kuris yra preliudo retroinversija – tiesiog aukštyn kojomis apverstas preliudas, grojamas nuo pabaigos į pradžią. Tai yra tik keletas nuotrupų iš kūrinyje glūdinčios idėjų gausos – vien ko verta savita garsų ryšio koncepcija, nulemianti tonalumo, atonalumo ir sąskambių pobūdį. Neabejotina, jog Hindemitho "Ludus tonalis" – XX a. muzikinio moderno lygiavertis atsakas Bacho "Gerai temperuotam klavyrui". Šis Paulio Hindemitho kūrinys yra vienas iš nedaugelio, turinčių simbolinę reikšmę. Jis žymi naujos eros pradžią ir apibendrina laikmečio patirtis ir pasiekimus.

  Talentingas pianistas Motiejus Bazaras žinomas dėl įvairių muzikinių interesų ir veiklos, pastebimas ne vien akademiniuose koncertuose, bet ir džiazo ar elektroninės muzikos vakaruose. Gimęs 1987 metais muzikų šeimoje, namuose įgijo ir pirmuosius muzikinius įgūdžius. Baigė J. Naujalio muzikos gimnaziją ir J. Gruodžio konservatoriją. Studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas profesorius Zbignevą Ibelhauptą ir Sergejų Okruško bei Hamburgo aukštojoje muzikos mokykloje pas legendinį pianistą profesorių Volkerį Banfieldą. 2017 m. baigė doktorantūros studijas LMTA profesoriaus Petro Geniušo klasėje ir įgijo menų daktaro laipsnį. Motiejaus Bazaro pasiekimai fortepijoninės muzikos srityje puikiai įvertinti daugiau nei 20-yje tarptautinių konkursų, iš kurių reikšmingiausi: tarptautinis B. Dvariono pianistų konkursas 2002 m. (Grand Prix), tarptautinis S.Vainiūno pianistų ir akmerinių ansamblių konkursas 2010 m. (I vieta) ir kiti.
  Pianistas yra surengęs pasirodymų su Kauno, Lietuvos, Talino kameriniais orkestrais, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestru bei Plovdivo (Bulgarija) simfoniniu orkestru.
  Motiejus yra atviras naujoms muzikinėms idėjoms, gilinasi į skirtingus specifinius stilius. Kartu su broliais Mykolu ir Benediktu įkūrė trio "#sotuskaunomuzikai".
  Tai jau antrasis Motiejaus Bazaro rečitalis Organum koncertų salėje
  .
  Bilieto kaina 15 Eur.
  Moksleiviams, studentams ir senjorams - 8 Eur.

Dalyvių sąrašas

Renginio dalyvių nėra
Motiejaus Bazaro garsų žaidimas, arba "Ludus tonalis"

Renginio svečių knyga


Komentarų nėra

Mano spygliuotieji!

Patiko nuotrauka? Įvertink!

Reklama Sukurk savo
Reklama

El. paštas: [email protected]

Kita Informacija: [email protected]

All Media Digital
AMDigital logotipas
Ši svetainė talpinama